czwartek, 11 września 2014

Bibliografia genealogiczna

Naukowych i popularnonaukowych wydawnictw na tematy genealogiczne jest coraz więcej. Przeważnie traktują one w swym temacie o jakiś częściach genealogii, historii poszczególnych rodów i rodzin. Publikuje się również liczne źródła do genealogii. Choć pojawia się ich na rynku wydawniczym dużo jest problem z dotarciem do nich. Wiele książek, choć nie są stricte genealogiczne może za takie uchodzić. Zwłaszcza jeśli przyglądniemy się różnego rodzaju monografiom, kronikom i pamiętnikom. Samych podręczników do genealogii w języku polskim nie ma zbyt wiele. Właściwie można mówić tutaj tylko o dwóch tytułach. Mamy dostęp także do kilku popularnonaukowych poradników o mniejszej wartości naukowej. Warto się jednak z nimi zapoznać.


Jak już wspomniałem wyżej, jest spora liczba opracowań dotyczących poszczególnych rodów, rodzin czy osób. Wydawane są w różnej formie, jako samodzielne książki naukowe lub popularnonaukowe (zwłaszcza dotyczące rodzin dzisiejszych znanych osób jak Zollowie czy Sthurowie) czy też jako artykuły zebrane w periodykach specjalistycznych. Dostęp do nich, poza nielicznymi jest utrudniony, nie znajdziemy ich w każdej księgarni czy bibliotece.
Ratuje nas na szczęście Internet. Allegro.pl czy księgarnie internetowe są bogate w literaturę genealogiczną. Niestety częstym problemem pozostaje cena. Książki w Polsce nie należą do najtańszych. Chcąc kupować nowości wydawnicze trzeba by było dysponować kilkuset złotymi miesięcznie przeznaczonymi na ten cel. Do tego należałoby doliczyć monografie miejscowości i instytucji. Kwota więc się jeszcze zwiększa. Na szczęście dla większości osób nie ma potrzeby posiadania tych wszystkich publikacji. Pozostają oczywiście także biblioteki. Biblioteka Narodowa i Biblioteka Jagiellońska są doskonale zaopatrzone w najróżniejsze wydawnictwa. Szukać książek można także w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i w bibliotekach regionalnych.
Na co szczególnie warto zwrócić uwagę. W pierwszej kolejności poleciłbym publikacje Genealogia. Studia i Materiały Historyczne. Jest to wydawnictwo seryjne mające swój początek w 1992 roku. Prezentuje ono badania z zakresu genealogii. Użyteczne będzie ono nie tylko dla historyków, ale i dla genealogów amatorów. Biblioteka Genealogicznato seria wydawana od 1998.  Przedstawia obszerniejsze monografie z dziedziny genealogii. Chociaż polskie piśmiennictwo genealogiczne w porównaniu do zachodniego wypada ubogo to i tak uzbierała się pokaźna liczba tytułów związanych z tą dziedziną nauki. Dotrzeć do nich najłatwiej przez strony internetowe wydawnictw i księgarnie internetowe np. DiG. Na ich stronach znajdują się najczęściej osobne zakładki dotyczące genealogii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz