Genealogia jak na każdą naukę przystało musi być usystematyzowana. Posługuje się zatem pewnymi pojęciami charakterystycznymi własnie dla niej. Wśród najważniejszych pojęć genealogicznych można wymienić ród, rodzinę, filiację, koicję, pokrewieństwo czy powinowactwo.
Ród to osoby połączone wspólnotą krwi, pochodzące od tego samego przodka. We wspólnotach pierwotnych więzi stanowiło pochodzenie macierzyste, a w ustrojach bardziej rozwiniętych ojcowskie. Czym innym są natomiast rody szlacheckie. Więzy w nich występujące pochodzą nie tylko ze związku krwi, ale przede wszystkim ze wspólnoty społecznej, gospodarczej, terytorialnej i herbowej.
Rodzina jest podstawową komórką społeczną. Składa się ona z małżonków odmiennej płci. W jej skład wchodzi również potomstwo.
Filiacja jest to stosunek jaki zachodzi pomiędzy kilkoma osobami, które pochodzą bezpośrednio jedna od drugiej, czyli np. dziadek, syn, wnuk. Koicja jest związkiem pomiędzy ludźmi odmiennej płci zawartym w celu wydania na świat potomstwa.
Relacja wynikająca z pochodzenia od wspólnego przodka to pokrewieństwo. Występują dwa rodzaje pokrewieństwa, w linii prostej (dziadek, syn, wnuk) lub linii bocznej (stryj, bratanek). Pokrewieństwo jest stopniowane. W linii prostej ojciec i syn to I stopień, a dziadek i wnuk to II stopień. W linii bocznej stopnie pokrewieństwa oblicza się sumując liczbę osób w liniach prostych, aż do wspólnego przodka. Bracia zatem są krewnymi II stopnia., a stryj i bratanek III stopnia.
Pojęcie przedstawiające relacje jednego małżonka do krewnych drugiego to powinowactwo.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz