niedziela, 12 października 2014

Rodzaje materiałów źródłowych

Przyjrzymy się pokrótce rodzajom materiałów źródłowych. Ponieważ mamy ich wielką ilość, zasadne byłoby ich usystematyzowanie. Przyjmijmy zatem podział na trzy grupy, to jest źródła metrykalne, niemetrykalne i tzw. informacje domowe.
Materiały metrykalne to oczywiście akta stanu cywilnego i księgi metrykalne. W Polsce istnieją trzy rodzaje aktów. Są to akta urodzenia, małżeństwa i zgonu. Posiada je tylko właściwy USC, a my możemy uzyskać jedynie ich odpis. Po odpowiednim okresie przekazuje się je do Archiwum Państwowego.
Akta metrykalne prowadzone są w parafiach w postaci ksiąg. Występują także w trzech rodzajach. Mamy księgi ochrzczonych zaślubionych i zmarłych. Możemy uzyskać do nich dostęp w parafiach bądź w archiwach kościelnych, czasami państwowych.
Materiały niemetrykalne są to materiały nie będące metrykami, ale dostarczające wiarygodnych danych na temat osób. Wśród nich wymienić można akta sądowe, spisy ludności, księgi adresowe i meldunkowe. Wspomnieć można także o publikacjach książkowych i prasowych czy inskrypcjach nagrobnych.
Informacje domowe, to te które uda nam się uzyskać od rodziny. Będą to zarówno rozmowy z bliskimi, jak i dokumenty przechowywane w rodzinie czy zdjęcia. To właśnie do nich sięgniemy na samym początku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz